Plener JELO w Białośliwiu 4.07 – 9.07.2022 r.

Zorganizowany został z projektu wydarzeń kulturalnych, jako warsztaty artystyczne w ramach pleneru Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO pt.:„Dzielimy się swoją twórczością, bo każda pasja zaczyna się od zainteresowania”; promowanego przez Zarząd Powiatu w Pile i sponsorowanego przez Starostwo Powiatowe w Pile.

Projekt zakładał przeprowadzenie warsztatów obejmujących zajęcia z tworzenia frywolitek, wycinanek dekoracyjnych i innych działań plastycznych oraz przygotowanie spektaklu parateatralnego. Warsztaty prowadzone były we współpracy z gminnym ośrodkiem powiatu pilskiego dla zainteresowanych osób dorosłych, w ramach pleneru trwającego w terminie 04. – 09. lipca 2022 r. Osoby prowadzące zajęcia plastyczne realizowały również własną twórczość artystyczną w formie malarstwa sztalugowego oraz prac z użyciem akwareli i suchych pasteli.  Rezultaty działań warsztatowych jak również wytwory artystyczne osób realizujących projekt udostępnionomieszkańcom Białośliwia nawystawiepoplenerowej, dając tym samym szansę lokalnej społeczności na bezpośredni kontakt ze sztuką. Główną atrakcją tego wydarzenia stał się spektaklu o Cyprianie Kamilu Norwidzie „I zagrałem, i jeszcze mi smutniej”. Na miejsce wernisażu i  przedstawienia parateatralnego wybrano stary, urokliwy Spichlerz w Białośliwiuo nazwie „Wacek”. Uroczystość zaplanowano na 08 lipca br. nagodz., 17.00 – o czym informowały plakaty oraz informacja zamieszczona na Facebooku. W widowisku można było podziwiać kunszt osób posługującym się słowem poetyckim, zarówno naszych koleżanek z JELO - Barbary i Lidii jak i pań reprezentujących lokalne środowisko: Agaty Jasińskiej, Jolanty Sikory i Wiesławy Sonnenberg, które to wykazały się prawdziwym profesjonalizmem teatralnym. O oprawę muzyczną i akompaniament zadbał saksofonista Mikołaj Wienke, dzięki któremu przedstawienie nabrało emocjonalnej duchowości i stało się źródłem artystycznych uniesień.

Wstępnym zadaniem wytypowanych koleżanek z JELO było  przygotowanie scenariuszy  dla poszczególnych warsztatów dedykowanych osobom dorosłym. Charakter spotkań zawierał elementy terapii zajęciowej stanowiąc tym samym zachętą do rozwijanie umiejętności twórczych uczestników. Nasze propozycje spotkały się z akceptacją ze strony Gminnego Ośrodka Kultury w Białośliwiu  od którego STN JELO otrzymało również wsparcie organizacyjne i finansowe (np. zakup materiałów plastycznych) . Frywolitkami zajmowała się Regina Ankiewicz a wycinankami– Renata Kopić Sądel. Za ogólną koncepcję widowiska parateatralnego odpowiedzialna była Barbara Mikołajczak, która poprowadziła swoje warsztaty tak, by ostateczny kształt spektaklu był owocem jej współpracy z  zainteresowanymi osobami. Trzy pozostałe uczestniczki pleneru: Lidia Wszołek, Ewa Jabłońska i Bogusława Różańska pomagały przy warsztatach, przygotowały scenografię dla widowiska, pracowały też nad aranżacją wystawy.

Nasza sześcioosobowa grupa została przyjęta bardzo serdecznie. Czułyśmy się komfortowo jako goście restauracji „Jutrzenka” zastając tam bardzo dobre warunki mieszkaniowe i smaczne posiłki. Współpraca z panią Natalią Michalską i pracownikami  GOK-u w Białośliwiu układała się świetnie, sprzyjając uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów pracy a szczerość i wyrazy sympatii tamtejszej społeczności, nie opuszczały nas do końca pobytu.

Pragniemy, jako Stowarzyszenie, kontynuować tego typu działaniai udzielać się w kolejnych wydarzeniach kulturalnych lokalnych środowisk.

Dziękujemy  Zarządowi Powiatowemu za poparcie naszego projektu, udzielenie nam zaufania i wsparcie finansowe dzięki czemu wykonanie projekt było możliwe a jego charakter  mógł spełnić wymogi wydarzeń kulturalnych Powiatu Pilskiego.

Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych JELO w Pile

11 czerwca 2022 r. Warsztaty wykonywania obrazków z płaskich kamyków.

Zamiast 4 czerwca br., spotkaliśmy się na warsztatach u Ewy w ogrodzie  tydzień później. Ewa przygotowała materiały związane z tematem wykonywania takich obrazów i udostępniła je wszystkim członkom JELO na WhatsApie. Pogoda sprzyjała przyjemnemu spędzeniu czasu na łonie natury wśród przyjaciół oraz tworzeniu własnych kompozycji.

21 maja 2022r. Warsztaty z akwarelą.

Tym razem frekwencja na zajęciach nie dopisała, bo większość członków miała zaległe wyjazdy rodzinne lub turnusy do sanatorium, a część z nas po prostu się rozchorowała. Postanowiliśmy porozumieć się online i ćwiczenia wykonać w domowym zaciszu. Prowadzące Regina Ankiewicz i Hania Łastowska - Semrau przygotowały się tematycznie do zajęć oraz wykonały martwą naturę, która mogła posłużyć do wykonania ćwiczenia.