3 grudnia 2020 r. – jubileuszowa wystawa SNT JELO

Już po raz 15-ty udało nam się zorganizować, tym razem  spóźnioną, doroczną wystawę naszego Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile zatytułowaną słowami M. Bachtina: "Twórczość, jako niekończący się dialog z drugim człowiekiem". Rok 2020 był rokiem szczególnym,  ponieważ w dobie pandemii byliśmy i nadal jesteśmy jako społeczeństwo częściowo odizolowani od siebie, zatem najłatwiej porozumiewać się językiem pozawerbalnym – symbolem czy obrazem.

Jubileusz naszego Stowarzyszenia był również okazją aby podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się  do tego, abyśmy mogli  przez ten czas, takie wystawy organizować i pokazywać. Pierwszą osobą, której należy podziękować jest twórczyni naszego Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile,  Janina Łastowska Semrau, która nieformalnie prowadziła naszą grupę  od lat 90-tych, a wspomagał ją w tym Jacek Matusiak będący drugim metodykiem ODN dawnego województwa pilskiego. Organizowanie takich wystaw nie było by łatwe, gdybyśmy nie wsparcie najpierw od  pilskiego BWA i UP, mieszczącego się jeszcze w starym „Blaszaku” przy ul. Ludowej, później wsparcie władz miasta Piły sponsorujących nasze wernisaże, czy ZNP odział w Pile, a przede wszystkim gospodarzy galerii „Labirynt” Dział Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej PSM L-W w Pile na czele z paniami Teresą Kasior i Ewą Nowakowską. One to stworzyły ciepłą przyjacielską atmosferę a także zawsze służyły  pomocą, dając  m.in. schronienie  naszym comiesięcznym spotkaniom warsztatowym. Wcześniejsze spotkania odbywały się również  w pilskim CDN, a także w RCK –Fabryka Emocji , gdzie mieliśmy  warsztaty ceramiczne oraz dwie wystawy grupowe. Współpracowaliśmy z filiami Biblioteki Publicznej w Pile, z Centrum Kultury w Łobżenicy,  Centrum Kultury w Złotowie gdzie również za to wszystko wszystkim serdecznie dziękujemy także  tym, których nie wymieniliśmy z nazwiska, a są w naszych sercach. Podziękowanie należy się również nam samym, że wytrwaliśmy i ciągle nam się chce być aktywnymi w kulturze naszego regionu.

Rok jubileuszowy rozpoczął się dla nas smutną informacją o odejściu na zawsze naszego kolegi śp. Edwarda Cupera, od samego początku będącego członkiem naszego stowarzyszenia. Później informacja o pandemii i zatrzymanie comiesięcznych warsztatów oraz zamknięcie instytucji kulturalnych, w tym Galerii Labirynt PSM LW.   Dlatego też  ucieszyliśmy się, iż możemy zakończyć go naszą wystawą, w której ze względu na pandemię, wzięło  udział  tylko 11. z 18. członków JELO. Byli to:Janina Łastowska Semrau - pastel, Renata Kopić - Sądel - wycinanka, ks. Mariusz Gubow- haft, Hanna Cudnowska –Tomczyk - technika własna, Regina Ankiewicz – akwarela, Zdzisława Brodawka – olej, Sławomira Lewińska – pastel, Irena Lenart – pastel, Lidia Wszołek – kolaż, Ewa Jabłońska – olej i Bogusława Różańska – olej. Informację o wystawie można znaleźć pod linkiem http://www.psm.pila.pl/rekreacja.html

Bogusława Różańska – obecny prezes SNT JELO

12 września 2020 warsztaty z pastelem.

Spotkanie odbyło się znowu u Ewy w ogrodzie, bo na nowo zaczęły się obostrzenia związane z covid -19 . Oprócz miłego spotkania towarzyskiego mogliśmy popróbować malowania pastelami, tym bardziej, że niektóre z nas dawno tej techniki nie stosowały. Pogoda nam sprzyjała, było słonecznie, nie za gorąco, mogliśmy się delektować pięknym otoczeniem różnych roślin w ogrodzie oraz plonami części warzywnej. Obfitował on przede wszystkim cudownymi różnorodnymi kwiatami, a my cieszyliśmy się normalnymi relacjami, które między sobą wzajemnie tworzymy.

Działalność Renaty Kopić Sądel w klubie Ziemowit SM Piast w Złotowie

Renata Kopić-Sądel wznowiła swoją działalność w TERAPII ZAJĘCIOWEJ już od początku wakacji. Klubowicze byli spragnieni ponownego spotykania się z innymi, dlatego też dostosowali się do  wszelkich obostrzeń tj. dezynfekowania rąk i sprawdzania temperatury u osób będących na zajęciach. Udało jej się zdobyć fundusze na materiały plastyczne, malarskie dla swoich podopiecznych oraz przygotowania wystaw. W listopadzie miała swoją indywidualną wystawę fotograficzną „Złota Polska Jesień”, o której można dowiedzieć się z poniższego linku https://www.pzl24.pl/wiadomosci/9288,wystawa-na-razie-pod-kluczem

Była też, jak sama przyznaje autorką kubków okolicznościowych związanych z jubileuszem 650-lecia Złotowa.