Dnia 13.11.2021 r. odbyły się warsztaty poświęcone zastosowaniu różnych technik plastycznych w sztuce abstrakcyjnej. W zajęciach wzięło udział 8 osób. Warsztaty te prowadziła Lidia Wszołek, która się uczy łączyć w swoich pracach nowe techniki. We wstępie powiedziała o początkach abstrakcji i o tym, że prawdziwą matką abstrakcji była Hilma af Klint, Szwedka (ur. W 1862 r. czwarte dziecko admirała Wiktora, af Klinta, zmarła na skutek obrażeń w wypadku tramwajowym 21 X 1944 r. w Ominie Danderyt.) Jako jedna z pierwszych kobiet Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych skończyła studia z wyróżnieniem. Na początku malowała obrazy realistyczne o różnej tematyce: kwiaty, portrety, pejzaże, martwe natury w różnych technikach (akwarela, gwasze, malarstwo olejne, pastel).
Od roku 1906 zaczęła malować obrazy abstrakcyjne zainspirowane własnymi mistycznymi doświadczeniami, a była medium, badaczką zjawisk paranormalnych. Łącznie Hilma stworzyła ponad 1200 obrazów abstrakcyjnych. W tym stylu malowała wcześniej niż „ojcowie abstrakcji” Wasylij Kandinsky, Piet Mondrian i Kazimierz Malewicz. Swoje obrazy i notatki zapisała siostrzeńcowi. W 1970 roku Szwedzkie Moderna Musset odmówiło przyjęcia jej prac. Natomiast uznanie zyskała dopiero w 1984 roku po konferencji na temat sztuki krajów nordyckich w Helsinkach. W 1986 roku 1 raz miała wystawę zbiorową, bo częściowo jej prace były w składzie zbiorowych wystaw. W 2012 roku nowojorskie Muzeum of Modern Art odmówiło jej udziału na wystawie poświęconej pionierom abstrakcji, ale w 2013 roku Moderna Musset w Sztokholmie zorganizowało jej dużą, monograficzną wystawę. W 2017 jej sztuka zainspirowała Jane Louis Weaver do nagrania płyty „ Modern Kosmology”. W 2019 roku w nowojorskim Muzeum Guggenheima została zorganizowana jej największa wystawa – 170 prac, cieszyła się rekordową popularnością.
Nasza koleżanka Lidia przekazała nam jeszcze wiele innych ciekawych historii o twórczości Hilmy, ale należało zacząć już spotkanie praktyczne dla przybyłych i zainteresowanych nowymi technikami. Po krótkiej zatem charakterystyce twórczości Hilmy af Klint przeszliśmy do wykonywania prac eksperymentując z różnymi materiałami i technikami (odciskanie wzorów z siatek, koronek, rozmazywanie farb, wałeczkami, gąbką , zakrywanie części powierzchni szablonem, taśmą klejącą, malowanie sprayami itp.) Wszyscy tak wkręciliśmy się w pracę, że zapomnieliśmy zrobić sobie coś do picia, bo zaangażowanie i zadowolenie z tego co robiliśmy spowodowało , że nie zauważyliśmy, jak szybko minął czas. Wykonanie Mandali zatem zostawiliśmy sobie na następne spotkanie.
27 XI 2021 – Na tym spotkaniu naszą uwagę przykuły techniki malowania tuszami i akwarelą – stosowanie soli, alkoholu, mokre w mokre itp. Po wykonaniu zadań tuszami i akwarelą wykonaliśmy mandalę, którą zaplanowaliśmy na poprzednich zajęciach, a Regina Ankiewicz dała nam dodatkowo lekcję tworzenia aniołków ze sznurka czyli prostą makramę.