Spotkanie poświęcone technice makramy odbyło się 17 kwietnia 2021 r. i zostało przygotowane przez Hannę Cudnowską-Tomczyk. Ze względu na lockdown spotkanie odbyło się on-line.
Makrama to znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł,drutów lub szydełka. Technika wiązania sznurków przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Nazwa makramy pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego dekoracyjną frędzlę. W średniowieczu technikę makramy stosowano głównie do ozdoby królewskich szat. W poźniejszych wiekach wykonywano tą techniką również pokrycia na łoża, sofy ,fotele. Makrama ponownie zyskała popularność w latach 70 XX wieku. W tym właśnie czasie swoją przygodę z makramą miała nasza pierwsza pani prezes Hania Łastowska-Semrau. Mile wspomina pracę nad makramową serwetą, która zdobiła stół w Jej mieszkaniu.Obecnie makrama staje się znowu modna .
Różnorodność wiązań daje olbrzymie możliwości tworzenia najrozmaitszych wzorów i łączeń. W technice makramy używa się nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu, wąskich pasków skóry. Stosując technikę makramy można wyplatać wiele rzeczy zarówno użytkowych jak i dekoracyjnych, poczynając od kwietników, hamaków,siatek,kap, firan poprzez makaty ścienne, naszyjniki, torebki kończąc na delikatnych koronkach. Do wykonania makramy potrzebne są odpowiednie nici lub sznurek, nożyczki oraz patyczek na którym umocujemy sznurki do wiązania. Zajęcia odbyły się on-line. Hania przesłała sześć fimików prezentujących podstawowe techniki makramowe: węzły mocujące, węzły płaskie, łańcuszki, słupki, węzły żebrowe. Te podstawowe węzły pozwolą wykonać naszą pierwszą pracę- makramową zakładkę do książki. Technika makramy daje ogromne możliwości twórcze ,do tego znakomicie relaksuje, rozluźnia i wycisza. Z niecierpliwością czekamy na makramowe dzieła sztuki.