25.11. 2023 r. Warsztaty

25.11. 2023 r. Warsztaty pt. „Tusze alkoholowe – poszukiwanie nowych możliwości wykorzystania w sztuce”

W sobotę 25 listopada w pracowni plastycznej PSM L-W w Pile, odbyły się warsztaty twórcze z wykorzystaniem techniki plastycznej wykorzystującej tusze alkoholowe, które poprowadziła nasza koleżanka Regina Ankiewicz. Zanim zatem wzięliśmy się za tworzenie w tej technice, prowadząca pokazała przykłady swoich prac oraz podała gdzie i jakich dodatkowych materiałów poszukać, aby je zakupić i wykorzystać dla najlepszego efektu. Chodziło przede wszystkim o rodzaj papieru, alkoholu i wykorzystanie różnego rodzaju dmuchaw czy zakraplaczy. Następnie członkowie Stowarzyszenia JELO, będący na spotkaniu, zastosowali tę wiedzę praktycznie wykorzystując tusze i arkusze przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Poznana technika okazała się bardzo ciekawa, oparta często na przypadku, który częściowo można kontrolować aby miej więcej uzyskać zamierzony efekt.

Więcej aktualności

Lidia Filipiak

Lidia Filipiak – mama dwóch zdolnych artystycznie córek Cyntii i Wiktorii. Członek nadzwyczajny Stowarzyszenia JELO. Pasjonuje się odnawianiem starych mebli, szyciem toreb, poduszek i tworzeniem różnych przedmiotów do wystroju wnętrz. Wykorzystuje rzeczy z recyklingu, aby stworzyć coś nowego i dać temu „nowe życie”. Od niedawna próbuje również zajmować się malowaniem i rysowaniem obrazów, ponieważ będąc na rencie, ma więcej czasu na poświęcenie się niezrealizowanym wcześniej marzeniom.

Joanna Haracewiat-Łosoś

Urodzona w 1990 r. w Trzciance. Nauczyciel plastyki i przedmiotów zawodowych
w zawodzie technik renowacji elementów architektury w Zespole Szkół Budowlanych w Pile. Mama dwójki dzieci. Swoją pasję do biżuterii zaczęła rozwijać, studiując wzornictwo przemysłowe w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej i wykonując dyplom magisterski u boku projektantki biżuterii Anny Orskiej.

Finalistka wielu konkursów plastycznych, mająca za sobą wystawę indywidualną w Pile oraz wiele wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Między innymi w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Pradze. Za swój wielki sukces uważa uczestnictwo w warsztatach biżuterii Fashion Jewellery podczas Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk, gdzie spośród kilkuset zgłoszeń została zakwalifikowana do finałowej szóstki uczestników. W wolnym czasie oddaje się swojej pasji, jaką jest tworzenie biżuterii i mix mediami. W swoich pracach inspiruje się naturą jak i nowymi technologiami, jak druk 3D.

Do tej pory stworzyła kilka kolekcji biżuteryjnych, jak: Children games, Dendro, ZEW, Fluo.

Grzegorz Koźmiński

Grzegorz Koźmiński, ur. w Bielsku-Białej. Pisze wiersze, gra na skrzypcach, fotografuje. W tej edycji wernisażu wiosna 2023r. zaprasza do swego bardzo osobistego świata.

Prezentacja fotografii to część cyklu zatytułowanego „Miasto mojej matki”. To wędrówka do miejsc ważnych, początku, tajemnicy życia i śmierci. Ranga toposu, który nas kształtuje, tworzy, uczy wrażliwości. Stajemy się w konkretnych miejscach, przestrzeniach, krajobrazie. Stajemy się od tych miejsc zależni i jednocześnie tymi miejscami ubogaceni.

Miasto mojej matki (także dziadków) jest dzisiaj wielkim polis tętniącym życiem. Jednak w każdym niemal zaułku odnaleźć można historię, miniony czas. To miasto na przestrzeni ostatnich czterech dekad okazało się także rodzinnym miastem mojej żony i córki. Jest moim miastem zwielokrotnionym wspomnieniami, teraźniejszością i przywiązaniem.

Rzeka czasu toczy kolejne dni. Zniknęli z wiślanych wałów trębacze, którzy dźwiękiem rogu szofar obwieszczali nastanie nowego roku. Zniknęły kobiety omotane chustami, z koszami pieczywa, roznoszące ciepłe bułki do mieszkań, zniknęli z ulic rozkrzyczani sprzedawcy gazet i kolorowe szyldy krawców, szewców, stolarzy, sklepików, składów, wyszynków . Pozostały ciągi tych samych ulic i te same kamienice.
Rozebrano mur Getta. Pozostała dramatyczna cisza zamordowanego narodu.

Nad miastem góruje majestat królewskiego zamku, okoliczne wapienne wzgórza Krzemionek i pięć mogił – kopców głoszących historię naszego plemienia, państwa, narodu, ludzi.

Wędrówka z czujnym obiektywem w dłoni jest wyprawą do pamięci i dla pamięci. To dotykanie i celebracja miejsc, w których wszystko się zaczęło. To najczulsza ścieżka mojej pamięci.

Tysiące fotografii nie zastąpią jednego słowa. Słowo związane jest z obrazem nierozłącznie. Nadaje mu pełną treść, kierunkuje refleksję. Każde z prezentowanych zdjęć ma bowiem swoją historię.

Bogumiła Bumbul

Od niedawna debiutuję w Stowarzyszeniu „Jelo”. Mam 35 letni staż pracy w szkole jako nauczycielka matematyki i chemii. Zawsze interesowała mnie aktywność twórca.

W swojej pracy inicjowałam i prowadziłam zajęcia warsztatowe (plastyczne) dla uczniów i nauczycieli, a nasze „dzieła” zdobiły wystawy szkolne.

Wykorzystywaliśmy je również do celów dydaktycznych np. bryły, tangramy, mozaiki i wiele innych.

Na wystawę przygotowałam bryły: „Kartką w przestrzeni” oraz „Obrazy kreślone nitką”.

Anna Mrosczok-Podolak

Tworzę od ponad 25 lat. Zajmuję się malarstwem (pastel, digital painting), grafiką wydawniczą, wystawiennictwem. Współpracuję z firmami i wieloma znanymi oficynami wydawniczymi projektując okładki, obwoluty, katalogi, ilustracje książkowe dla żurnali krajowych i zagranicznych (Londyn, Berlin, Paryż). Współpracowałam i realizowałam stoiska wystawowe m.in.: w Poznaniu, Bydgoszczy, Pile, Berlinie, Ałma-Acie/Kazachstan „WaterTech Central Asia” 2008. Odbyłam liczne podróże studyjne do Grecji, Francji, Włoch, Niemiec. Biorę udział w międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich, spotkaniach i sympozjach. Prace moje eksponowane były na wystawach zbiorowych i pokazach indywidualnych w kraju i za granicą m.in.: Piła, Człopa, Wyrzysk, Berlin, Katania/Sycylia, Chatellerault, Patras, Arnham, Linz.

Aleksandra Abramczyk

Posiadam wykształcenie wyższe, magisterskie. Uzyskałam dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Architektury Wnętrz i Designu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po zakończeniu nauki otrzymałam Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, oraz Stypendium Miasta Poznania dla twórców w dziedzinie Wzornictwa Przemysłowego.

Przez szereg lat pracowałam jako Główny Scenograf w Telewizji Polskiej w Poznaniu. W tym czasie zaprojektowałam i przeprowadziłam realizację około 300 – stu scenografii studyjnych i plenerowych, dla takich artystów jak Orkiestra Glena Mullera, Philiph Glass, Chór Poznańskie Słowiki, Stanisław Sojka, Bajm i wiele innych. Pracowałam jako scenograf i kostiumolog przy spektaklach w Teatrze Polskim w Poznaniu i w Teatrze Rozrywki w Chorzwie. Znaczącym Projektem w mojej karierze były kostiumy do spektaklu reprezentującego Polskę na Expo w Hanowerze.

Projektuję również ekspozycje wystawiennicze. W swoim dorobku posiadam projekty wystaw muzealnych, np.: Sztuki Holenderskiej w Muzeum Narodowym, Wystawa Myśliwska w Muzeum Sztuki Użytkowej, czy Wystawa o Rodach Poznańskich w Ratuszu Poznańskim. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, zaprojektowałam stoiska dla takich firm, jak: Meblomak, Melaco, Szynaka Meble.

Z moich usług korzystały również firmy komercyjne, takie jak Beiersdofr, Schattdecor, Skoda, Tchibo, WBK. Zaprojektowałam oprawę scenograficzną, przy wprowadzaniu na rynek polski Skody Superb oraz produktów Kawy Tchibo.

Posiadam doświadczenie w szkolnictwie wyższym, tworząc i prowadząc przez kilka lat autorską pracownię projektową – Barwa i Swiatło we Wnętrzu – w Poznańskiej Szkole Wnętrz.

Do ciekawych i zrealizowanych moich projektów można zaliczyć wnętrza Piwnicy Grilowej i Sali Biesiadnej – Pod Koziołkami – na Starym Mieście w Poznaniu, czy wnętrza Cafe –Pod Pretekstem – w Zamku Poznańskim.

Od kilkunastu lat z pasją oddaję się projektowaniu wnętrz prywatnych, willi i rezydencji dla klienta indywidualnego, gdzie kładę szczególny nacisk na najwyższą jakość projektu i profesjonalną obsługę. Współpracuję także z firmami, dla których wykonuję jednostkowe projekty mebli i projekty wyposażenia wnętrz.

Od kilku lat współpracuję z największym polskim deweloperem mieszkaniowym – firmą JW. Construction, dla której projektuję wnętrza reprezentacyjne w realizowanych inwestycjach. Ostatni zrealizowany z sukcesem projekt to stylowy, czterogwiazdkowy Hotel Dana w Szczecinie.

Hanna Łastowska

Studia magisterskie odbyła na UMK w Toruniu u prof. Stanisława Borysowskiego. Jest na emeryturze nauczycielskiej. Pierwszy etap kontaktów z plastyką to edukowanie dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Obecnie tworzy dla siebie i innych. Maluje akwarele. Dużo rysuje różnymi technikami. Ulubione tematy skupiają się wokół przyrody. Jest ona dla niej najlepszym natchnieniem i przeżywaniem.

Artystka wykonuje pejzaże, kompozycje kwiatowe, martwe natury, abstrakcje i kompozycje ekspresyjne. Uczestniczyła w 16 wystawach indywidualnych (m.in. Świnoujście, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Piła, Trzcianka, Świdwin) oraz w 47 zbiorowych (m.in. Warszawa, Zakopane, Cieplice, Sopot, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Zamość, Cieszy. Piła) Będąc uznanym przez Komisję Ministerstwa Kultury artystką plastykiem wystawiała akwarele w BWA i UP Piła w latach 2005-2021 i BWA Bydgoszcz w 2005, 2006. Od roku 2004 jest wykładowcą rysunku i malarstwa, jako sympatyk na Uniwersytecie III Wieku w Pile.

Od roku 2008 bez przerwy przekazuje na Aukcję swoje prace dla Warsztatów Terapii Zajęciowej i na inne także. Prace Hanny znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji i Kanadzie.

Motto artystki: „Kochaj przyrodę ona Tobie artystycznie się odwdzięczy”.

Bogusława Różańska

Nauczycielka plastyki, świeżo upieczona emerytka, która od 2013 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „JELO”.w Pile. W 2020 wstąpiła również do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej a w 2021r. odznaczona została Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, a w 1992 r. Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Wychowania Plastycznego. Ponad to ukończyła studia podyplomowe „Sztuka – muzyka z plastyką” oraz „Technika z wychowaniem komunikacyjnym”. Pierwszą pracę podjęła w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej na stanowisku starszego instruktora plastycznego prowadząc zajęcia dla przyszłych oficerów i podoficerów. Pracując w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej prowadziła zajęcia dla żołnierzy oraz projektowała scenografie do występów grupy teatralnej „Krąg”. Swoje zainteresowania scenografią wykorzystała współpracując z Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile. Kolejnym miejscem pracy to Szkoła Podstawowa nr11 im. Królowej Jadwigi w Pile (w tym Gimnazjum), gdzie otrzymywała wiele nagród dla siebie i swoich uczniów. W między czasie pracowała także w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO w Pile, Policealnej Szkole COSINUS, Zespole Szkół Budowlanych czy Zespole Szkół Gastronomicznych. Stworzyła kilkanaście figurek ceramicznych, a także Ilustracje m.in. do książki „Bajki o Pile” pani Edyty Kin. Brała udział w kilkunastu aukcjach charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych i oczekujących na operację, oddając swoje prace na ten zbożny cel.

Tematem prac Bogusławy jest głównie natura oraz jej interpretacja. Autorka brała udział w około 62 wystawach zbiorowych. Natomiast indywidualne wystawy to: w 1993 r. malarstwo olejne i tkanina unikatowa – Galeria Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w 1998 r. malarstwo olejne i sucha pastel – Mała Galeria BWA Piła, w 2008 r. malarstwo olejne i pastel „Pożegnanie lata”- Galeria „AKWARIUM” w Pile, w 2012 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego i suchej pasteli – Galeria Refektarz KOK w Krotoszynie, w 2012 r. indywidualna wystawa pasteli „Reminiscencje” – Galeria „Na poddaszu”, w 2014 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego „Ślady na ziemi”- Galeria „Na poddaszu”, w 2016 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego „Blisko natury”- Hotel Gromada, w 2017 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego i suchej pasteli „ Między pamięcią a uczuciem” – Galeria „Na poddaszu”, w październiku 2019 r. prace malarskie „Wspomnienie lata” w filii nr 4 Biblioteki Publicznej w Pile, w kwietniu 2021 r. indywidualna wystawa malarska „W poszukiwaniu siebie”- Galeria „Labirynt”.

Wanda Dylla

Wanda Dylla – wieloletnia nauczycielka plastyki, rozwijająca zainteresowanie sztuką, kształcąca umiejętności plastyczne dzieci i młodzieży w różnych instytucjach kulturalno-oświatowych. Sama zawdzięcza wiele studiom plastycznym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz licznym kursom i plenerom. Długie lata praktyki zawodowej przyczyniły się także do doskonalenia własnych umiejętności artystycznego wypowiadania się w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Najchętniej maluje pejzaże, kwiaty, martwą naturę stosując różnorodne techniki – olej, pastele, rysunek, grafikę. Dzięki temu utrwalone zostają odczucia, nastroje i piękno nadnoteckiego regionu, z którym związana jest wieloletnim okresem pracy zawodowej. To stanowi materialny dowód poszukiwań twórczych, inspiracji, stawiania pytań o to, co piękne, zachwycające i wzbogacające naturę człowieka.

Irena Lenart

W SNT JELO jestem od początku powstania Stowarzyszenia. Lubię tworzyć w pastelu suchym. Uczestniczę w spotkaniach, warsztatach , wystawach… Tu spotykam ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Sławomira Lewińska

Sławomira, żona-męża Piotra, mama czwórki dzieci, które są już na swoim, babcia sześciorga wnucząt i przyjaciółka kilkunastu znajomych. Z pochodzenia bytowianka, a z wyboru serca mieszkanka Piły. Ukończyłam liceum plastyczne w Koszalinie, studia pedagogiczne na Akademii Pomorskiej w Słupsku, a następnie studia podyplomowe na kierunku sztuka na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Spędzam miliony godzin w szkole, w kuchni, na spacerach, rzeźbie, na rysowaniu, malowaniu, decoupage’u, w podróżach, bo tam wiele się dzieje, tam dzieje się magia…

W tym roku rozpoczynam nową drogę życia – rozstaję się ze szkołą i przechodzę na zasłużoną emeryturę, na której zapewne też wiele będzie się działo…

Regina Ankiewicz

Od zawsze zaangażowana w sprawy społeczne i na rzecz kultury swojego regionu, co ma zaszczepione od swojego taty, znanego pilanom artysty, Władysława Fiałka.

Po przejściu na emeryturę może w szczególności oddać się sztuce i swojej potrzebie rozwijania twórczych zamiłowań. Jeździ na plenery malarskie organizowane m.in. przez Stowarzyszenie JELO – Miały 2006, Miały 2007, Chodzież 2008, Chodzież 2009, Trzcianka 2010, Wyrzysk 2011, Jastrowie 2012, Białośliwie 2022 , a z tym wiążą się równocześnie poplenerowe wystawy dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

Regina często prowadzi warsztaty twórcze dla członków Stowarzyszenia JELO – kilkakrotnie przybliżając im technikę akwareli, frywolitek, oprócz tego techniki tworzenia przestrzennych ażurowych pisanek, techniki malowania tuszami alkoholowymi itp. Poza warsztatami dla członków stowarzyszenia- wydarzeniem były:
23.09. 2021r. warsztaty dla podopiecznych Centrum Aktywizacji Seniorów – „Malowanie kredkami akwarelowymi”, a 5-7.07. 2022 r. warsztaty z frywolitkami dla zainteresowanych, nie tylko seniorów, z Białośliwia i okolic (dotowane przez Starostwo Pilskie).

Ma na koncie:

• swoje wystawy w Centrum Aktywizacji Seniorów w Pile – 2012 r. „Twórcze oblicze seniora”, 2018 r. „Kwiaty”, 2020 r. „Wodą malowane”.
• systematyczny udział w dorocznych wystawach Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile od 2005 r. w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.
• zorganizowaną w 2017 r. w PSM L-W w Pile dużą wspólną wystawę prac W. Fiałka i R. Ankiewicz w ramach projektu promowania pasji rodzinnych,
• w styczniu 2020 r.- indywidualną wystawę w Filii nr 4, Biblioteki Publicznej Miejsko – Powiatowej im. P. Szumana,
• w 2022 r. udział w wystawie „Seniorzy – malarze”, Kawiarnia Dworcowa
• i udział w wystawie na UAM oddział

Jacek Matusiak

Studia Pedagogiczne ukończył na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie na kierunku Wychowanie Plastyczne w pracowni Zaborskiego. Jest także absolwentem Filologii Polskiej w Warszawie. Karierę pedagogiczną zakończył pełniąc obowiązki Doradcy Metodycznego z plastyki w pilskim Ośrodku Metodycznym, a potem szczecińskim. W chwili obecnej jest na rencie.

Interesuje się technikami pastelowymi, olejnymi i grafiką rysunkową. Ulubione tematy to pejzaż i martwa natura wykonywane technikami malarskimi, a w rysunku to mitologia i sceny z „Baśni 1000 i jednej nocy”. Zilustrował „Słownik ortograficzny dla dzieci” wydany przez Wydawnictwo Ekolog. W 2013 roku wykonał ilustracje do „Bajek o Pile” autorstwa Edyty Kin.Wystawiał swe prace w ODN w Szczecinie i w Wałczu na Salonie Dorocznym organizowanym przez Muzeum Ziemi Wałeckiej, a także w wystawach Stowarzyszenia „JELO”.

Danuta Szymaś

W latach 1987-1992 studiowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Niekrasza.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem tworząc pejzaże i portrety. Stosuje technikę olejną, akryl, tusz i pióro. Jest autorką scenografii do uroczystości miejskich i kościelnych w Krzyżu Wlkp., a także do spektakli koła teatralnego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp., gdzie pracuje jako nauczycielka plastyki. Uczestniczyła w plenerach organizowanych przez mgr Janinę Łastowską i Wojewódzki Osrodek Metodyczny w Pile. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych , m.in. w Krzyżu Wielkopolskim, Pawłowie Żońskim, Świdwinie Kaliszu, Wieleniu, Pile, Czarnkowie, Trzciance. Jej prace zostały zakwalifikowane na wystawę Salon Wielkopolski 2006.

W 2003r. otrzymała podziękowanie Starosty Czarnkowsko – Trzcianeckiego za współtworzenie wizerunku kultury w powiecie, natomiast w 2007r. podziękowanie Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego za inicjatywy podejmowane z myślą o kulturze regionu i jej odbiorcach.
Od 2006 r. należy do Związku Artystów Plastyków. W 2007 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile.

Śp. Edward Cuper

Członek Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych od 2005 r. do śmierci 2020 r.

https://zlotowskie.pl/artykul/wyplyne-na-glebie/493295

Iwona Ignaszak

Absolwentka Liceum plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Studia plastyczne na wydziale edukacja artystyczna – sztuki plastyczne w Kaliszu UAM- Poznań. Dyplom z „tkaniny artystycznej”- batiku  u dr Elżbiety Szwarc-Jarosik. Dyplom grafiki warsztatowej u prof. Andrzeja Nawrota. Jest artystką – pedagogiem.

Uczy z Zespole Szkół im. F. Chopina w Poznaniu – Skórzewie, prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uprawia grafikę artystyczną, batik, pastel, malarstwo olejne, ceramikę.

Bierze udział w wystawach zbiorowych, organizowanych przez Stowarzyszenie JELO. Wystawiała swoje prace również w Muzeum Narodowym w Szreniawie – 2006 oraz Krotoszynie -2007, 2013, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021,2022. „Inspiracją mojej twórczości jest natura, w szczególności drzewa, pejzaże”

Aleksandra Moder

Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez 34 lata pracowała w Szkole Podstawowej w Drawskim Młynie. Obecnie jest na emeryturze. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków. Brała udział w licznych plenerach plastycznych. Jej ulubiona dziedzina to marynistyka i malarstwo inspirowane naturą w technice olejnej i pastelowej. W 2003 roku wystawiła swoje prace na Salonie Wielkopolskim. Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki w 2003 roku wyróżnił artystkę za współtworzenie wizerunku kultury w powiecie. Wiele prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Lidia Wszołek

Nauczyciel plastyki i wychowawca w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile. W latach 1995-2000 studiowała plastykę w Instytucie Kultury i Sztuki w Zielonej Górze. W 2000 roku miała wystawę rysunku w „Galerii nad Wisłą” w Toruniu, a od 2007 roku bierze udział w „Wystawach twórczości artystycznej członków Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO”. Uprawia malarstwo i rysunek. W wolnych chwilach lubi pisać różne teksty literackie. Jej twórczość jest pełna ekspresji i eksperymentalnych poszukiwań. W lutym można było oglądać jej świetną wystawę zatytułowaną „KOLOROWA REWOLUCJA”

Ewa Jabłońska

Ewa Jabłońska jest emerytowaną nauczycielką plastyki, zajęć artystycznych, historii architektury i wiedzy o kulturze. Przez wiele lat aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym środowiska szkolnego, brała udział w licznych plenerach malarskich, prezentowała swoje prace na kilkunastu wystawach.. W latach 1995 – 2020 należała do Związku Artystów Plastyków piastując w nim między innymi funkcję prezesa Oddziału Pilskiego do od 2013 r. Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Nauczycieli Twórczych „Jelo” w Pile od początku jego powstania aod 2013 r. jest wice-prezesem.Uprawia malarstwo olejne, pastel suchą i akwarelę, interesuje się projektowaniem ogrodów (jest dyplomowanym architektem krajobrazu) i wnętrz mieszkalnych. Podczas kilkuletniego pobytu w USA należała do Lemon Street Gallery w Kenosha (Wisconsin), gdzie w 2007r. miała indywidualną wystawę, Swoje prace wystawiała również na licznych wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne to prezentacja dorobku artystycznego w Galerii w Czarnkowie w 2012 r., a w 2014 r. – lub w Galerii ” Na Poddaszu” (biblioteka PWSZ) w Pile – malarstwo portretowe związane z kobietami. W 2022 r. została laureatką Nagrody Starosty Pilskiego w Dziedzinie Kultury.

Bożena Bura

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej. Pracuje zawodowo i prowadzi kółka plastyczne w szkole podstawowej. W 2007 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile i brała udział w wystawach corocznych tego stowarzyszenia. W 2011 roku miała swoja wystawę indywidualną w Krotoszynie, która stała się kolejnym ważnym wydarzeniem i wyzwaniem w jej życiu. Motto tej artystki to „Kocham sztukę, bo ONA jest prawdą i pięknem.”

Zdzisława Brodawka

Absolwentka PWSSP w Poznaniu i przez wiele lat pracowała jako nauczycielka Szkoły Podstawowej w Strącznie. Obecnie na emeryturze. Będąc jeszcze nauczycielką chętnie przyjmowała studentów Kolegium Nauczycielskiego w Wałczu na praktyki, przygotowując ich do praktycznego nauczania zawodu. Współpracowała z metodykami- Hanną Łastowską i Jackiem Matusiakiem, a w 2005 roku zapisała się w szeregi Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „JELO” w Pile. Uczestniczyła zatem w wielu plenerach a jej prace były prezentowane na wielu wystawach. Ulubioną technikami Zdzisławy to techniki: olej, pastel i akwarela. Artystka chętnie tworzy abstrakcje o tematyce przyrodniczo – pejzażowej, jednakże ulubionym tematem są pełne uroku kwiaty, które również pojawiają się w twórczości poetyckiej autorki.

Hanna Cudnowska -Tomczyk

Absolwentka fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat nauczycielka fizyki. Mieszka w niewielkiej wsi Leżenica niedaleko Piły. Żona, matka, babcia. Od czasów licealnych w wolnych chwilach rysuje piórkiem i pisze wiersze, fotografuje krajobrazy. Od wielu lat wystawia swe prace ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Twórczych JELO w Pile.

Katarzyna Kozak

Nauczyciel i wychowawca w Szkole Podstawowej nr 4. Zajmuje się prowadzeniem zajęć artystycznych z muzyki i plastyki z uczniami swojej szkoły a w chwilach wolnych rozwija własne zainteresowania twórczością plastyczną.

Renata Kopić Sądel

Jej przygoda z wycinanką rozwijała się od 1975 roku, a prace trafiały do Francji, Norwegii, Niemiec i oczywiście wędrowały po kraju. W kompozycjach przeważają pejzaże miejskie i wiejskie, fauna i flora, erotyka przeplatająca się z historią. Zanim w 2013 r. wstąpiła do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile, należała do złotowskiego klubu „Pasja”, dzięki czemu miała możliwość brania udziału w różnych pokazach, konkursach i wyjazdach artystycznych. W Stowarzyszeniu pełni ważną rolę w Komisji Rewizynej. Pod okiem fachowców dalej rozwija swoje zainteresowania twórcze zajmując się malarstwem olejnym, pisaniem ikon nie zaniedbując ulubionych wycinanek.

Nadal prowadzi terapię zajęciową dla emerytów w SM „Piast” w Złotowie. Brała udział w warsztatach malarskich, prowadzonych przez Uniwersytet Ludowy w Radawnicy.

Artystka wystawia swoje prace na Ryneczku Kultury w Złotowie, dzieli się swoją twórczością z innymi i współpracuje z Domem Kultury, Muzeum i Domem „Vigor” dla emerytów.

Ksiądz Mariusz Gubow

Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Koszalinie i tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Poza pracą duszpasterską zajmuje się twórczością plastyczną. Specjalizuje się w introligatorstwie artystycznym, hafcie krzyżykowym, a ostatnio również florystyce. Obecnie pełni funkcję wikariusza w parafii Zmartwychwstania PNJCh w Drawsku Pomorskim. W wystawie Stowarzyszenia JELO bierze udział czwarty raz. Dwa razy brał udział w Regionalnym Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej w Kołobrzegu, reprezentując Klub Miłośników Sztuki „Pętelka” w Gościnie, z którym współpracował, będąc na poprzedniej placówce. W 2018 roku otrzymał wyróżnienie za obraz „W hołdzie Artyście”.

Barbara Mikołajczak

Przepracowałam prawie 38 lat w oświacie i kulturze, od 13 jestem na emeryturze.
Mam więc czas, by uczestniczyć w zajmujących i pouczających zajęciach i spotkaniach proponowanych przez SNT JELO w Pile.

Są one dla mnie okazją do doskonalenia już posiadanych i ujawniania skrywanych własnych „talentów” . Tu realizuję i urzeczywistniam niektóre swoje potrzeby i zainteresowania. A są nimi przede wszystkim literatura , obcowanie ze sztuką i kontakty z ludźmi o artystycznej duszy.

Przygotowuję więc m.in. spotkania o charakterze literackim. W tym roku był to np. program poświęcony życiu i twórczości fascynującego literata i grafika – Brunona Schulza .

Próbuję też swoich sił na niwie poetyckiej.

Leśne drzewa
Pozbawione jesienią urody
Doświadczają niemych upadków
Ostatnich bezpowrotnych lotów
Osamotnienia
Zapadającej ciszy znikających szeptów
Ale nie sięgają dna
Mają świadomość odpływów i przypływów
Godząc się na losu przeznaczenie
Przeczekują dumnie i karnie
Mroczny czas i brak zainteresowania
Nie wycofują się z życia
Wiecznie przywiązane do ziemi
Za chwilę za moment
Obrosną znów w powab i czar
Przyciągną nas do siebie
Oczekując dowodów zachwytu i wdzięczności
Zaproponują nadzieję gościnność i ukojenie

Urszula Fischer

Absolwentka Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i podyplomowych studiów magisterskich w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Pracowała jako nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w szkołach podstawowych w Pile.

Będąc dzieckiem w okresie przedszkolnym i szkolnym dużo rysowała i malowała. Brała udział w wielu konkursach.
Obecnie na emeryturze ma czas, aby realizować się w tym, co lubi. Jej pasja udziela się uzdolnionej wnuczce i synowi.

Od 2007 roku należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „Jelo”. Bierze udział w corocznych wystawach twórczości
członków” Jelo”.