Udział w konferencji o lesie

Udział Stowarzyszenia JELO w panelu wystawowym i konferencji zorganizowanym przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Nadnotecki Instytut UAM w Pile i Nadnotecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile

Czytaj więcej »

Lidia Filipiak

Lidia Filipiak – mama dwóch zdolnych artystycznie córek Cyntii i Wiktorii. Członek nadzwyczajny Stowarzyszenia JELO. Pasjonuje się odnawianiem starych mebli, szyciem toreb, poduszek i tworzeniem różnych przedmiotów do wystroju wnętrz. Wykorzystuje rzeczy z recyklingu, aby stworzyć coś nowego i dać temu „nowe życie”. Od niedawna próbuje również zajmować się malowaniem i rysowaniem obrazów, ponieważ będąc na rencie, ma więcej czasu na poświęcenie się niezrealizowanym wcześniej marzeniom.

Joanna Haracewiat-Łosoś

Urodzona w 1990 r. w Trzciance. Nauczyciel plastyki i przedmiotów zawodowych
w zawodzie technik renowacji elementów architektury w Zespole Szkół Budowlanych w Pile. Mama dwójki dzieci. Swoją pasję do biżuterii zaczęła rozwijać, studiując wzornictwo przemysłowe w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej i wykonując dyplom magisterski u boku projektantki biżuterii Anny Orskiej.

Finalistka wielu konkursów plastycznych, mająca za sobą wystawę indywidualną w Pile oraz wiele wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Między innymi w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Pradze. Za swój wielki sukces uważa uczestnictwo w warsztatach biżuterii Fashion Jewellery podczas Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk, gdzie spośród kilkuset zgłoszeń została zakwalifikowana do finałowej szóstki uczestników. W wolnym czasie oddaje się swojej pasji, jaką jest tworzenie biżuterii i mix mediami. W swoich pracach inspiruje się naturą jak i nowymi technologiami, jak druk 3D.

Do tej pory stworzyła kilka kolekcji biżuteryjnych, jak: Children games, Dendro, ZEW, Fluo.

Grzegorz Koźmiński

Grzegorz Koźmiński, ur. w Bielsku-Białej. Pisze wiersze, gra na skrzypcach, fotografuje. W tej edycji wernisażu wiosna 2023r. zaprasza do swego bardzo osobistego świata.

Prezentacja fotografii to część cyklu zatytułowanego „Miasto mojej matki”. To wędrówka do miejsc ważnych, początku, tajemnicy życia i śmierci. Ranga toposu, który nas kształtuje, tworzy, uczy wrażliwości. Stajemy się w konkretnych miejscach, przestrzeniach, krajobrazie. Stajemy się od tych miejsc zależni i jednocześnie tymi miejscami ubogaceni.

Miasto mojej matki (także dziadków) jest dzisiaj wielkim polis tętniącym życiem. Jednak w każdym niemal zaułku odnaleźć można historię, miniony czas. To miasto na przestrzeni ostatnich czterech dekad okazało się także rodzinnym miastem mojej żony i córki. Jest moim miastem zwielokrotnionym wspomnieniami, teraźniejszością i przywiązaniem.

Rzeka czasu toczy kolejne dni. Zniknęli z wiślanych wałów trębacze, którzy dźwiękiem rogu szofar obwieszczali nastanie nowego roku. Zniknęły kobiety omotane chustami, z koszami pieczywa, roznoszące ciepłe bułki do mieszkań, zniknęli z ulic rozkrzyczani sprzedawcy gazet i kolorowe szyldy krawców, szewców, stolarzy, sklepików, składów, wyszynków . Pozostały ciągi tych samych ulic i te same kamienice.
Rozebrano mur Getta. Pozostała dramatyczna cisza zamordowanego narodu.

Nad miastem góruje majestat królewskiego zamku, okoliczne wapienne wzgórza Krzemionek i pięć mogił – kopców głoszących historię naszego plemienia, państwa, narodu, ludzi.

Wędrówka z czujnym obiektywem w dłoni jest wyprawą do pamięci i dla pamięci. To dotykanie i celebracja miejsc, w których wszystko się zaczęło. To najczulsza ścieżka mojej pamięci.

Tysiące fotografii nie zastąpią jednego słowa. Słowo związane jest z obrazem nierozłącznie. Nadaje mu pełną treść, kierunkuje refleksję. Każde z prezentowanych zdjęć ma bowiem swoją historię.

Bogumiła Bumbul

Od niedawna debiutuję w Stowarzyszeniu „Jelo”. Mam 35 letni staż pracy w szkole jako nauczycielka matematyki i chemii. Zawsze interesowała mnie aktywność twórca.

W swojej pracy inicjowałam i prowadziłam zajęcia warsztatowe (plastyczne) dla uczniów i nauczycieli, a nasze „dzieła” zdobiły wystawy szkolne.

Wykorzystywaliśmy je również do celów dydaktycznych np. bryły, tangramy, mozaiki i wiele innych.

Na wystawę przygotowałam bryły: „Kartką w przestrzeni” oraz „Obrazy kreślone nitką”.

Anna Mrosczok-Podolak

Tworzę od ponad 25 lat. Zajmuję się malarstwem (pastel, digital painting), grafiką wydawniczą, wystawiennictwem. Współpracuję z firmami i wieloma znanymi oficynami wydawniczymi projektując okładki, obwoluty, katalogi, ilustracje książkowe dla żurnali krajowych i zagranicznych (Londyn, Berlin, Paryż). Współpracowałam i realizowałam stoiska wystawowe m.in.: w Poznaniu, Bydgoszczy, Pile, Berlinie, Ałma-Acie/Kazachstan „WaterTech Central Asia” 2008. Odbyłam liczne podróże studyjne do Grecji, Francji, Włoch, Niemiec. Biorę udział w międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich, spotkaniach i sympozjach. Prace moje eksponowane były na wystawach zbiorowych i pokazach indywidualnych w kraju i za granicą m.in.: Piła, Człopa, Wyrzysk, Berlin, Katania/Sycylia, Chatellerault, Patras, Arnham, Linz.

Aleksandra Abramczyk

Posiadam wykształcenie wyższe, magisterskie. Uzyskałam dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Architektury Wnętrz i Designu Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Po zakończeniu nauki otrzymałam Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, oraz Stypendium Miasta Poznania dla twórców w dziedzinie Wzornictwa Przemysłowego.

Przez szereg lat pracowałam jako Główny Scenograf w Telewizji Polskiej w Poznaniu. W tym czasie zaprojektowałam i przeprowadziłam realizację około 300 – stu scenografii studyjnych i plenerowych, dla takich artystów jak Orkiestra Glena Mullera, Philiph Glass, Chór Poznańskie Słowiki, Stanisław Sojka, Bajm i wiele innych. Pracowałam jako scenograf i kostiumolog przy spektaklach w Teatrze Polskim w Poznaniu i w Teatrze Rozrywki w Chorzwie. Znaczącym Projektem w mojej karierze były kostiumy do spektaklu reprezentującego Polskę na Expo w Hanowerze.

Projektuję również ekspozycje wystawiennicze. W swoim dorobku posiadam projekty wystaw muzealnych, np.: Sztuki Holenderskiej w Muzeum Narodowym, Wystawa Myśliwska w Muzeum Sztuki Użytkowej, czy Wystawa o Rodach Poznańskich w Ratuszu Poznańskim. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, zaprojektowałam stoiska dla takich firm, jak: Meblomak, Melaco, Szynaka Meble.

Z moich usług korzystały również firmy komercyjne, takie jak Beiersdofr, Schattdecor, Skoda, Tchibo, WBK. Zaprojektowałam oprawę scenograficzną, przy wprowadzaniu na rynek polski Skody Superb oraz produktów Kawy Tchibo.

Posiadam doświadczenie w szkolnictwie wyższym, tworząc i prowadząc przez kilka lat autorską pracownię projektową – Barwa i Swiatło we Wnętrzu – w Poznańskiej Szkole Wnętrz.

Do ciekawych i zrealizowanych moich projektów można zaliczyć wnętrza Piwnicy Grilowej i Sali Biesiadnej – Pod Koziołkami – na Starym Mieście w Poznaniu, czy wnętrza Cafe –Pod Pretekstem – w Zamku Poznańskim.

Od kilkunastu lat z pasją oddaję się projektowaniu wnętrz prywatnych, willi i rezydencji dla klienta indywidualnego, gdzie kładę szczególny nacisk na najwyższą jakość projektu i profesjonalną obsługę. Współpracuję także z firmami, dla których wykonuję jednostkowe projekty mebli i projekty wyposażenia wnętrz.

Od kilku lat współpracuję z największym polskim deweloperem mieszkaniowym – firmą JW. Construction, dla której projektuję wnętrza reprezentacyjne w realizowanych inwestycjach. Ostatni zrealizowany z sukcesem projekt to stylowy, czterogwiazdkowy Hotel Dana w Szczecinie.

Hanna Łastowska

Studia magisterskie odbyła na UMK w Toruniu u prof. Stanisława Borysowskiego. Jest na emeryturze nauczycielskiej. Pierwszy etap kontaktów z plastyką to edukowanie dzieci i młodzieży oraz nauczycieli. Obecnie tworzy dla siebie i innych. Maluje akwarele. Dużo rysuje różnymi technikami. Ulubione tematy skupiają się wokół przyrody. Jest ona dla niej najlepszym natchnieniem i przeżywaniem.

Artystka wykonuje pejzaże, kompozycje kwiatowe, martwe natury, abstrakcje i kompozycje ekspresyjne. Uczestniczyła w 16 wystawach indywidualnych (m.in. Świnoujście, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Piła, Trzcianka, Świdwin) oraz w 47 zbiorowych (m.in. Warszawa, Zakopane, Cieplice, Sopot, Kołobrzeg, Bydgoszcz, Zamość, Cieszy. Piła) Będąc uznanym przez Komisję Ministerstwa Kultury artystką plastykiem wystawiała akwarele w BWA i UP Piła w latach 2005-2021 i BWA Bydgoszcz w 2005, 2006. Od roku 2004 jest wykładowcą rysunku i malarstwa, jako sympatyk na Uniwersytecie III Wieku w Pile.

Od roku 2008 bez przerwy przekazuje na Aukcję swoje prace dla Warsztatów Terapii Zajęciowej i na inne także. Prace Hanny znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Szwecji i Kanadzie.

Motto artystki: „Kochaj przyrodę ona Tobie artystycznie się odwdzięczy”.

Bogusława Różańska

Nauczycielka plastyki, świeżo upieczona emerytka, która od 2013 r. pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „JELO”.w Pile. W 2020 wstąpiła również do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej a w 2021r. odznaczona została Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie, a w 1992 r. Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Wychowania Plastycznego. Ponad to ukończyła studia podyplomowe „Sztuka – muzyka z plastyką” oraz „Technika z wychowaniem komunikacyjnym”. Pierwszą pracę podjęła w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej na stanowisku starszego instruktora plastycznego prowadząc zajęcia dla przyszłych oficerów i podoficerów. Pracując w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej prowadziła zajęcia dla żołnierzy oraz projektowała scenografie do występów grupy teatralnej „Krąg”. Swoje zainteresowania scenografią wykorzystała współpracując z Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile. Kolejnym miejscem pracy to Szkoła Podstawowa nr11 im. Królowej Jadwigi w Pile (w tym Gimnazjum), gdzie otrzymywała wiele nagród dla siebie i swoich uczniów. W między czasie pracowała także w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO w Pile, Policealnej Szkole COSINUS, Zespole Szkół Budowlanych czy Zespole Szkół Gastronomicznych. Stworzyła kilkanaście figurek ceramicznych, a także Ilustracje m.in. do książki „Bajki o Pile” pani Edyty Kin. Brała udział w kilkunastu aukcjach charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych i oczekujących na operację, oddając swoje prace na ten zbożny cel.

Tematem prac Bogusławy jest głównie natura oraz jej interpretacja. Autorka brała udział w około 62 wystawach zbiorowych. Natomiast indywidualne wystawy to: w 1993 r. malarstwo olejne i tkanina unikatowa – Galeria Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w 1998 r. malarstwo olejne i sucha pastel – Mała Galeria BWA Piła, w 2008 r. malarstwo olejne i pastel „Pożegnanie lata”- Galeria „AKWARIUM” w Pile, w 2012 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego i suchej pasteli – Galeria Refektarz KOK w Krotoszynie, w 2012 r. indywidualna wystawa pasteli „Reminiscencje” – Galeria „Na poddaszu”, w 2014 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego „Ślady na ziemi”- Galeria „Na poddaszu”, w 2016 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego „Blisko natury”- Hotel Gromada, w 2017 r. indywidualna wystawa malarstwa olejnego i suchej pasteli „ Między pamięcią a uczuciem” – Galeria „Na poddaszu”, w październiku 2019 r. prace malarskie „Wspomnienie lata” w filii nr 4 Biblioteki Publicznej w Pile, w kwietniu 2021 r. indywidualna wystawa malarska „W poszukiwaniu siebie”- Galeria „Labirynt”.

Wanda Dylla

Wanda Dylla – wieloletnia nauczycielka plastyki, rozwijająca zainteresowanie sztuką, kształcąca umiejętności plastyczne dzieci i młodzieży w różnych instytucjach kulturalno-oświatowych. Sama zawdzięcza wiele studiom plastycznym w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu oraz licznym kursom i plenerom. Długie lata praktyki zawodowej przyczyniły się także do doskonalenia własnych umiejętności artystycznego wypowiadania się w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Najchętniej maluje pejzaże, kwiaty, martwą naturę stosując różnorodne techniki – olej, pastele, rysunek, grafikę. Dzięki temu utrwalone zostają odczucia, nastroje i piękno nadnoteckiego regionu, z którym związana jest wieloletnim okresem pracy zawodowej. To stanowi materialny dowód poszukiwań twórczych, inspiracji, stawiania pytań o to, co piękne, zachwycające i wzbogacające naturę człowieka.

Irena Lenart

W SNT JELO jestem od początku powstania Stowarzyszenia. Lubię tworzyć w pastelu suchym. Uczestniczę w spotkaniach, warsztatach , wystawach… Tu spotykam ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Sławomira Lewińska

Sławomira, żona-męża Piotra, mama czwórki dzieci, które są już na swoim, babcia sześciorga wnucząt i przyjaciółka kilkunastu znajomych. Z pochodzenia bytowianka, a z wyboru serca mieszkanka Piły. Ukończyłam liceum plastyczne w Koszalinie, studia pedagogiczne na Akademii Pomorskiej w Słupsku, a następnie studia podyplomowe na kierunku sztuka na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Spędzam miliony godzin w szkole, w kuchni, na spacerach, rzeźbie, na rysowaniu, malowaniu, decoupage’u, w podróżach, bo tam wiele się dzieje, tam dzieje się magia…

W tym roku rozpoczynam nową drogę życia – rozstaję się ze szkołą i przechodzę na zasłużoną emeryturę, na której zapewne też wiele będzie się działo…

Regina Ankiewicz

Od zawsze zaangażowana w sprawy społeczne i na rzecz kultury swojego regionu, co ma zaszczepione od swojego taty, znanego pilanom artysty, Władysława Fiałka.

Po przejściu na emeryturę może w szczególności oddać się sztuce i swojej potrzebie rozwijania twórczych zamiłowań. Jeździ na plenery malarskie organizowane m.in. przez Stowarzyszenie JELO – Miały 2006, Miały 2007, Chodzież 2008, Chodzież 2009, Trzcianka 2010, Wyrzysk 2011, Jastrowie 2012, Białośliwie 2022 , a z tym wiążą się równocześnie poplenerowe wystawy dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

Regina często prowadzi warsztaty twórcze dla członków Stowarzyszenia JELO – kilkakrotnie przybliżając im technikę akwareli, frywolitek, oprócz tego techniki tworzenia przestrzennych ażurowych pisanek, techniki malowania tuszami alkoholowymi itp. Poza warsztatami dla członków stowarzyszenia- wydarzeniem były:
23.09. 2021r. warsztaty dla podopiecznych Centrum Aktywizacji Seniorów – „Malowanie kredkami akwarelowymi”, a 5-7.07. 2022 r. warsztaty z frywolitkami dla zainteresowanych, nie tylko seniorów, z Białośliwia i okolic (dotowane przez Starostwo Pilskie).

Ma na koncie:

• swoje wystawy w Centrum Aktywizacji Seniorów w Pile – 2012 r. „Twórcze oblicze seniora”, 2018 r. „Kwiaty”, 2020 r. „Wodą malowane”.
• systematyczny udział w dorocznych wystawach Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile od 2005 r. w Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.
• zorganizowaną w 2017 r. w PSM L-W w Pile dużą wspólną wystawę prac W. Fiałka i R. Ankiewicz w ramach projektu promowania pasji rodzinnych,
• w styczniu 2020 r.- indywidualną wystawę w Filii nr 4, Biblioteki Publicznej Miejsko – Powiatowej im. P. Szumana,
• w 2022 r. udział w wystawie „Seniorzy – malarze”, Kawiarnia Dworcowa
• i udział w wystawie na UAM oddział

Jacek Matusiak

Studia Pedagogiczne ukończył na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie na kierunku Wychowanie Plastyczne w pracowni Zaborskiego. Jest także absolwentem Filologii Polskiej w Warszawie. Karierę pedagogiczną zakończył pełniąc obowiązki Doradcy Metodycznego z plastyki w pilskim Ośrodku Metodycznym, a potem szczecińskim. W chwili obecnej jest na rencie.

Interesuje się technikami pastelowymi, olejnymi i grafiką rysunkową. Ulubione tematy to pejzaż i martwa natura wykonywane technikami malarskimi, a w rysunku to mitologia i sceny z „Baśni 1000 i jednej nocy”. Zilustrował „Słownik ortograficzny dla dzieci” wydany przez Wydawnictwo Ekolog. W 2013 roku wykonał ilustracje do „Bajek o Pile” autorstwa Edyty Kin.Wystawiał swe prace w ODN w Szczecinie i w Wałczu na Salonie Dorocznym organizowanym przez Muzeum Ziemi Wałeckiej, a także w wystawach Stowarzyszenia „JELO”.

Danuta Szymaś

W latach 1987-1992 studiowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie Wychowania Plastycznego w Kaliszu, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Niekrasza.

Zajmuje się rysunkiem i malarstwem tworząc pejzaże i portrety. Stosuje technikę olejną, akryl, tusz i pióro. Jest autorką scenografii do uroczystości miejskich i kościelnych w Krzyżu Wlkp., a także do spektakli koła teatralnego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wlkp., gdzie pracuje jako nauczycielka plastyki. Uczestniczyła w plenerach organizowanych przez mgr Janinę Łastowską i Wojewódzki Osrodek Metodyczny w Pile. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych , m.in. w Krzyżu Wielkopolskim, Pawłowie Żońskim, Świdwinie Kaliszu, Wieleniu, Pile, Czarnkowie, Trzciance. Jej prace zostały zakwalifikowane na wystawę Salon Wielkopolski 2006.

W 2003r. otrzymała podziękowanie Starosty Czarnkowsko – Trzcianeckiego za współtworzenie wizerunku kultury w powiecie, natomiast w 2007r. podziękowanie Burmistrza Krzyża Wielkopolskiego za inicjatywy podejmowane z myślą o kulturze regionu i jej odbiorcach.
Od 2006 r. należy do Związku Artystów Plastyków. W 2007 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile.

Śp. Edward Cuper

Członek Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych od 2005 r. do śmierci 2020 r.

https://zlotowskie.pl/artykul/wyplyne-na-glebie/493295

Iwona Ignaszak

Absolwentka Liceum plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu. Studia plastyczne na wydziale edukacja artystyczna – sztuki plastyczne w Kaliszu UAM- Poznań. Dyplom z „tkaniny artystycznej”- batiku  u dr Elżbiety Szwarc-Jarosik. Dyplom grafiki warsztatowej u prof. Andrzeja Nawrota. Jest artystką – pedagogiem.

Uczy z Zespole Szkół im. F. Chopina w Poznaniu – Skórzewie, prowadzi warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uprawia grafikę artystyczną, batik, pastel, malarstwo olejne, ceramikę.

Bierze udział w wystawach zbiorowych, organizowanych przez Stowarzyszenie JELO. Wystawiała swoje prace również w Muzeum Narodowym w Szreniawie – 2006 oraz Krotoszynie -2007, 2013, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021,2022. „Inspiracją mojej twórczości jest natura, w szczególności drzewa, pejzaże”

Aleksandra Moder

Jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez 34 lata pracowała w Szkole Podstawowej w Drawskim Młynie. Obecnie jest na emeryturze. Jest członkiem Związku Artystów Plastyków. Brała udział w licznych plenerach plastycznych. Jej ulubiona dziedzina to marynistyka i malarstwo inspirowane naturą w technice olejnej i pastelowej. W 2003 roku wystawiła swoje prace na Salonie Wielkopolskim. Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki w 2003 roku wyróżnił artystkę za współtworzenie wizerunku kultury w powiecie. Wiele prac znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Lidia Wszołek

Nauczyciel plastyki i wychowawca w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile. W latach 1995-2000 studiowała plastykę w Instytucie Kultury i Sztuki w Zielonej Górze. W 2000 roku miała wystawę rysunku w „Galerii nad Wisłą” w Toruniu, a od 2007 roku bierze udział w „Wystawach twórczości artystycznej członków Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO”. Uprawia malarstwo i rysunek. W wolnych chwilach lubi pisać różne teksty literackie. Jej twórczość jest pełna ekspresji i eksperymentalnych poszukiwań. W lutym można było oglądać jej świetną wystawę zatytułowaną „KOLOROWA REWOLUCJA”

Ewa Jabłońska

Ewa Jabłońska jest emerytowaną nauczycielką plastyki, zajęć artystycznych, historii architektury i wiedzy o kulturze. Przez wiele lat aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym środowiska szkolnego, brała udział w licznych plenerach malarskich, prezentowała swoje prace na kilkunastu wystawach.. W latach 1995 – 2020 należała do Związku Artystów Plastyków piastując w nim między innymi funkcję prezesa Oddziału Pilskiego do od 2013 r. Działa aktywnie w Stowarzyszeniu Nauczycieli Twórczych „Jelo” w Pile od początku jego powstania aod 2013 r. jest wice-prezesem.Uprawia malarstwo olejne, pastel suchą i akwarelę, interesuje się projektowaniem ogrodów (jest dyplomowanym architektem krajobrazu) i wnętrz mieszkalnych. Podczas kilkuletniego pobytu w USA należała do Lemon Street Gallery w Kenosha (Wisconsin), gdzie w 2007r. miała indywidualną wystawę, Swoje prace wystawiała również na licznych wystawach zbiorowych. Wystawy indywidualne to prezentacja dorobku artystycznego w Galerii w Czarnkowie w 2012 r., a w 2014 r. – lub w Galerii ” Na Poddaszu” (biblioteka PWSZ) w Pile – malarstwo portretowe związane z kobietami. W 2022 r. została laureatką Nagrody Starosty Pilskiego w Dziedzinie Kultury.

Bożena Bura

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Edukacji Artystycznej. Pracuje zawodowo i prowadzi kółka plastyczne w szkole podstawowej. W 2007 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile i brała udział w wystawach corocznych tego stowarzyszenia. W 2011 roku miała swoja wystawę indywidualną w Krotoszynie, która stała się kolejnym ważnym wydarzeniem i wyzwaniem w jej życiu. Motto tej artystki to „Kocham sztukę, bo ONA jest prawdą i pięknem.”

Zdzisława Brodawka

Absolwentka PWSSP w Poznaniu i przez wiele lat pracowała jako nauczycielka Szkoły Podstawowej w Strącznie. Obecnie na emeryturze. Będąc jeszcze nauczycielką chętnie przyjmowała studentów Kolegium Nauczycielskiego w Wałczu na praktyki, przygotowując ich do praktycznego nauczania zawodu. Współpracowała z metodykami- Hanną Łastowską i Jackiem Matusiakiem, a w 2005 roku zapisała się w szeregi Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „JELO” w Pile. Uczestniczyła zatem w wielu plenerach a jej prace były prezentowane na wielu wystawach. Ulubioną technikami Zdzisławy to techniki: olej, pastel i akwarela. Artystka chętnie tworzy abstrakcje o tematyce przyrodniczo – pejzażowej, jednakże ulubionym tematem są pełne uroku kwiaty, które również pojawiają się w twórczości poetyckiej autorki.

Hanna Cudnowska -Tomczyk

Absolwentka fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat nauczycielka fizyki. Mieszka w niewielkiej wsi Leżenica niedaleko Piły. Żona, matka, babcia. Od czasów licealnych w wolnych chwilach rysuje piórkiem i pisze wiersze, fotografuje krajobrazy. Od wielu lat wystawia swe prace ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Twórczych JELO w Pile.

Katarzyna Kozak

Nauczyciel i wychowawca w Szkole Podstawowej nr 4. Zajmuje się prowadzeniem zajęć artystycznych z muzyki i plastyki z uczniami swojej szkoły a w chwilach wolnych rozwija własne zainteresowania twórczością plastyczną.

Renata Kopić Sądel

Jej przygoda z wycinanką rozwijała się od 1975 roku, a prace trafiały do Francji, Norwegii, Niemiec i oczywiście wędrowały po kraju. W kompozycjach przeważają pejzaże miejskie i wiejskie, fauna i flora, erotyka przeplatająca się z historią. Zanim w 2013 r. wstąpiła do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile, należała do złotowskiego klubu „Pasja”, dzięki czemu miała możliwość brania udziału w różnych pokazach, konkursach i wyjazdach artystycznych. W Stowarzyszeniu pełni ważną rolę w Komisji Rewizynej. Pod okiem fachowców dalej rozwija swoje zainteresowania twórcze zajmując się malarstwem olejnym, pisaniem ikon nie zaniedbując ulubionych wycinanek.

Nadal prowadzi terapię zajęciową dla emerytów w SM „Piast” w Złotowie. Brała udział w warsztatach malarskich, prowadzonych przez Uniwersytet Ludowy w Radawnicy.

Artystka wystawia swoje prace na Ryneczku Kultury w Złotowie, dzieli się swoją twórczością z innymi i współpracuje z Domem Kultury, Muzeum i Domem „Vigor” dla emerytów.

Ksiądz Mariusz Gubow

Absolwent Państwowego Liceum Plastycznego w Koszalinie i tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Poza pracą duszpasterską zajmuje się twórczością plastyczną. Specjalizuje się w introligatorstwie artystycznym, hafcie krzyżykowym, a ostatnio również florystyce. Obecnie pełni funkcję wikariusza w parafii Zmartwychwstania PNJCh w Drawsku Pomorskim. W wystawie Stowarzyszenia JELO bierze udział czwarty raz. Dwa razy brał udział w Regionalnym Przeglądzie Twórczości Nieprofesjonalnej w Kołobrzegu, reprezentując Klub Miłośników Sztuki „Pętelka” w Gościnie, z którym współpracował, będąc na poprzedniej placówce. W 2018 roku otrzymał wyróżnienie za obraz „W hołdzie Artyście”.

Barbara Mikołajczak

Przepracowałam prawie 38 lat w oświacie i kulturze, od 13 jestem na emeryturze.
Mam więc czas, by uczestniczyć w zajmujących i pouczających zajęciach i spotkaniach proponowanych przez SNT JELO w Pile.

Są one dla mnie okazją do doskonalenia już posiadanych i ujawniania skrywanych własnych „talentów” . Tu realizuję i urzeczywistniam niektóre swoje potrzeby i zainteresowania. A są nimi przede wszystkim literatura , obcowanie ze sztuką i kontakty z ludźmi o artystycznej duszy.

Przygotowuję więc m.in. spotkania o charakterze literackim. W tym roku był to np. program poświęcony życiu i twórczości fascynującego literata i grafika – Brunona Schulza .

Próbuję też swoich sił na niwie poetyckiej.

Leśne drzewa
Pozbawione jesienią urody
Doświadczają niemych upadków
Ostatnich bezpowrotnych lotów
Osamotnienia
Zapadającej ciszy znikających szeptów
Ale nie sięgają dna
Mają świadomość odpływów i przypływów
Godząc się na losu przeznaczenie
Przeczekują dumnie i karnie
Mroczny czas i brak zainteresowania
Nie wycofują się z życia
Wiecznie przywiązane do ziemi
Za chwilę za moment
Obrosną znów w powab i czar
Przyciągną nas do siebie
Oczekując dowodów zachwytu i wdzięczności
Zaproponują nadzieję gościnność i ukojenie

Urszula Fischer

Absolwentka Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i podyplomowych studiów magisterskich w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Pracowała jako nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w szkołach podstawowych w Pile.

Będąc dzieckiem w okresie przedszkolnym i szkolnym dużo rysowała i malowała. Brała udział w wielu konkursach.
Obecnie na emeryturze ma czas, aby realizować się w tym, co lubi. Jej pasja udziela się uzdolnionej wnuczce i synowi.

Od 2007 roku należy do Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych „Jelo”. Bierze udział w corocznych wystawach twórczości
członków” Jelo”.