FINISAŻ DOROCZNEJ WYSTAWY JELO „W klimacie WESELA Stanisława Wyspiańskiego”
Dnia 6.06.2024 r. w Galerii „Labirynt”, PSM L-W w Pile, odbył się finisaż dorocznej wystawy Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO w Pile. Na spotkanie wyznaczone na godz. 16.00, przybyli członkowie naszego stowarzyszenia, młodzież i osoby zainteresowane rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pod nazwą „Stanisław Wyspiański – inspiracje malarskie”, którego regulamin został opracowany i przekazany przez SNT JELO szkołom średnich w lutym br. Konkurs ten stanowił jeden z elementów artystycznego projektu pt. „Organizacja XIX dorocznej wystawy prezentującej twórczość artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Nauczycieli Twórczych JELO w Pile pt. W klimacie „Wesela Stanisława Wyspiańskiego”, zgłoszonego przez nas do Urzędu Miasta Piły, na którego zrealizowanie otrzymaliśmy dotację.
Prezes stowarzyszenia, Bogusława Różańska, po przywitaniu przybyłych, ogłosiła wyniki pracy komisji konkursowej:
- pierwsze miejsce zdobyła Agata Martenka (18 lat) tworząc piękną pastel pt. „Zamyślona Marysia”, będący portretem jej siostry,
- drugie miejsce zajęła Martyna Połyniak (17 lat), za pracę akrylem, inspirowaną obrazem St. Wyspiańskiego „Śpiący Staś”,
- na trzecim miejscu znalazła się Dorota Góra (14 lat), za wykonanie portretu… w kredce akwarelowej,
- wyróżnieniem uhonorowana została Oksana Skulynets (16 lat), która postanowiła kopiować dzieło St. Wyspiańskiego – „Caritas”.
Zwyciężczynie otrzymały nagrody rzeczowe a wszystkie uczestniczki konkursu – dyplomy okolicznościowe. Ponadto, podziękowania należały się osobom przygotowującym młodzież i czuwającym nad przebiegiem konkursu: Joannie Haracewiat – Łosoś z Zespołu Szkół Budowlanych w Pile i Małgorzacie Białej z „Artystycznej Miejscówki” w Pile.
Istotną częścią finisażu stała się prelekcja w wykonaniu Grzegorza Koźmińskiego pt. „Stanisław Wyspiański – geniusz, artysta, samotnik”. Nasz kolega z niezwykłym dla siebie znawstwem i wrażliwością godną rodowitego krakowianina, snuł opowieść o Stanisławie – mistrzu pędzla i pióra, zręcznie wplatając w główną treść wypowiedzi liczne cytaty oraz osobiste wątki związane z magicznym Krakowem, miejscem zamieszkania i twórczości Wyspiańskiego. Porywające wystąpienie Grzegorza z pewnością rozbudziło u zasłuchanych gości chęć pogłębienia wiedzy o mistrzu Stanisławie, a także zachęciło do obejrzenia wystawy obrazów wykonanych przez członków naszego stowarzyszenia jak i prac uczestników konkursu plastycznego.
Wszystkie prace obejrzeć będzie można do końca czerwca, po uprzednim skontaktowaniu się z numerem telefonicznym 506 081 469.